Breaking News
 |  | 

Sprawdź to

Sudoku – zaczynamy rozgrywkę z punktu widzenia nowicjusza

img-responsive

Sposobów na intelektualną rozrywkę jest bez liku. Jednym z pomysłów może być bijąca rekordy popularności gra o charakterze logiczno-matematycznym. Co to za gra? To sudoku, które umożliwia nie tylko spędzanie fajnie czasu, ale też pozwala rozwinąć pokłady swojego intelektu. Dzięki temu w zależności od preferencji można się zrelaksować bądź wysilić intelektualnie. Jest to popularna gra, lecz wciąż nie wszyscy rozumieją jej zasady. Dlatego też postanowiliśmy przygotować mini poradnik sudoku dla początkujących, który powinien nieco rozjaśnić podstawy tej gry.

Garść rad dotyczących inicjacji w grę logiczną sudoku

Podstawowa rada dotycząca rozpoczęcia gry w sudoku dla brzmi następująco: „dostępne pola należy wypełnić cyframi od 1 do 9 tak, aby ani jedna z cyfr się nie dublowała w wierszu, kolumnie bądź w kwadracie 3×3, który jest oznaczony grubszą linią.”. Nie brzmi to więc zatem aż tak skomplikowanie? Pora zatem przejść do części praktycznej zagadnień związanych z rozgrywką.

Sudoku dla początkujących – elementy praktyczne

Jednak sama sucha teoria nie wystarczy do tego, aby zacząć cieszyć się ową rozrywką i jednocześnie osiągać w niej możliwie najwyższy poziom. Tak się bowiem dzieje, że niezwykle prosto można tutaj popełnić błędy, a w konsekwencji szybko się zrazić do dalszej zabawy. Dlatego też warto dodatkowo pamiętać o kilku wskazówkach. Wśród nich najistotniejsza jest ta sugerująca, aby unikać gdybania. W końcu jest to gra logiczna, a nie szarady. Kolejnym elementem nie mniej ważnym jest inicjowanie rozgrywki od miejsca, które ma najmniej brakujących cyfr. W ten sposób rozgrywka powinna stać się łatwiejsza.

Jak wygląda sam przebieg ustalania właściwych cyfr?

W pierwszej kolejności musimy określić jakich cyfr brakuje w danym wierszu, kolumnie lub kwadracie. Jeśli już występują już dane cyfry, to z oczywistych względów ubywa nam kombinacji.
Taka droga dedukcji jest zdecydowanie najrozsądniejsza. W przypadku rozgrywki na początkowym etapie da się ten sposób nawet rozwiązać całe Sudoku. Z kolei na wyższych poziomach może to być już niewystarczające. Jednak ten tekst miał opisywać sudoku dla początkujących i dlatego też wstrzymamy się z ich opisywaniem.

sudoku-zaczynamy-rozgrywke-punktu-widzenia-nowicjusza

ABOUT THE AUTHOR