Breaking News
 |  | 

Elektronika

Do czego służy żyroskop w telefonie?

img-responsive

Dzisiejsze telefony komórkowe mają znacznie więcej funkcji niż tylko możliwość dzwonienia lub wysyłania krótkich wiadomości tekstowych typu sms. Można powiedzieć, że są to prawdziwe kombajny multimedialne, które potrafią zastąpić, nam wiele innych urządzeń. Dzisiaj telefony bowiem posiadają bardzo dobre aparaty fotograficzne, które potrafią zrobić zdjęcia najwyższej jakości, znacznie przewyższając możliwości zwykłego aparatu fotograficznego. Innym ciekawym wyposażeniem nowoczesnego telefonu jest żyroskop.

Co to jest żyroskop w telefonie

Żyroskop to urządzenie znane ludzkości od XIX wieku. Pozwala ono na utrzymanie zadanego kąta, nawet w przypadku obracania danego przedmiotu. Bardzo podobna zasada jest stosowana w telefonach komórkowych. Funkcja żyroskopu bowiem analizuje położenie telefonu w przestrzeni. Telefon więc dostaje informację, czy został on obrócony i jeżeli tak to w jakim kierunku. Jest to bardzo przydatna funkcja w telefonie, którą możemy wykorzystywać w różnego rodzaju aplikacjach w naszym telefonie. Przykładowo, za pomocą obrotu telefonu możemy :

  • Przesuwać zdjęcia w galerii
  • Odbierać lub odrzucać połączenia poprzez odwrócenie telefonu na druga stronę
  • Sterować różnego rodzaju aplikacjami poprzez wykonywanie ruchów na boki
  • Sterować podczas grania w gry. Przykładowo, jeżeli gramy w grę polegającą na sterowaniu samochodem to zamiast podczas skręcania przyciskać klawisze na telefonie, możemy po prostu go pochylić, aby wykonać dany manewr.

Jakie telefony mają żyroskop?

Są to na pewno telefony marki Samsung Galaxy, Huawei, Motorola lub Nokia. Żyroskop w takich modelach składa się z mikroskopijnych płytek, które drgają z wysoką częstotliwością w zależności od ciśnienia. Warto wiedzieć, że wartość ciśnienia zmienia się wraz z wysokością. Tak więc zmiana wysokości telefonu, zmienia też wysokość płytek a co za tym idzie ciśnienia. Drgania na płytkach zmieniają się i to właśnie procesor odczytuje jako zmianę położenia telefonu w przestrzeni.

czego-sluzy-zyroskop-telefonie

ABOUT THE AUTHOR

Elektronika