Breaking News
 |  | 

Sprawdź to

Znana łamigłówka inaczej

img-responsive

Niniejszy artykuł dedykowany jest szczególnie tym graczom, którzy opanowali podstawy rozwiązywania sudoku i czują się na tyle pewnie (a może są trochę znużeni tradycyjnym modelem rozwiązywania tego typu zagadki) w rozwiązywaniu tej łamigłówki, żeby przejść do kolejnego etapu. Będzie nim rozwiązywanie różnych odmian sudoku, zdecydowanie różniących się od tradycyjnych plansz. Jedną z takich odmian jest sudoku nieregularne. Na czym ono polega?

Podobieństwa i różnice

Klasyczny diagram sudoku składa się z dużego kwadratu w którym występuje 9 mniejszych a w każdym z tych mniejszych dziewięć pól. Zadanie zaś polega na takim wpisywaniu cyfr od 1 do 9 aby dana cyfra nie powtórzyła się w żadnym wierszu, kolumnie czy małym kwadracie. Zasady te brzmią dość prosto jednak rozwiązywanie łamigłówki proste jest tylko z pozoru bowiem niektóre plansze są zawiłe a ich rozwiązanie wymaga cierpliwości i nie lada logicznego myślenia. Jeżeli jednak opanowaliśmy umiejętność rozwiązywania klasycznego sudoku a także jeżeli chcemy spróbować czegoś nowego, sudoku nieregularne będzie dla nas w sam raz.
Tego typu odmiana sudoku charakteryzuje się tym, że plansza nie jest podzielona na mniejsze kwadraty lecz diagram podzielony jest na nieregularne kształty. Na tym różnice w zasadzie się kończą ponieważ pozostałe zasady, czyli to, że cyfry nie mogą się powtarzać (w pionie, w poziomie oraz w obrębie mniejszych figur), pozostają niezmienne.

Dla kogo

Sudoku nieregularne można polecić wszystkim tym osobom, którym nieco znudziły się już tradycyjne łamigłówki i szukają czegoś nowego. Możliwość wygenerowania plansz ze zróżnicowanymi kształtami pozwala na atrakcyjną rozrywkę oraz wymaga jeszcze większej cierpliwości i logiki. Na pewno jednak, żeby nieregularne sudoku nas zaciekawiło musimy mieć już pewne doświadczenie w rozwiązywaniu regularnych plansz. W innym wypadku gra może nie przynieść nam rozrywki ponieważ może wydać się za trudna. Z pewnością jednak będzie doskonałą rozrywką dla wszystkich już trochę zaprawionych w bojach ze zwyczajnym sudoku.

 

znana-lamiglowka-inaczej

ABOUT THE AUTHOR

Elektronika