Breaking News
 |  | 

Elektronika

Jaszczurki agamy: Ciekawe informacje o tych gadach i ich pielęgnacja

img-responsive

Jaszczurki agamy: fascynujące stworzenia, które warto poznać

Zwierzęta rządzące się swoimi prawami to zawsze interesujący temat. Dziś przedstawię Wam jedną z najciekawszych, a mianowicie – jaszczurki agamy. Te gadziolaki należą do rodziny agamowatych i zamieszkują różne kontynenty. W tym artykule opowiem Wam o historii tych jaszczurek, ich cechach charakterystycznych oraz o tym, jak o nie dbać.

I. Historia tych jaszczurek

Pierwsze wzmianki na temat jaszczurek agam pochodzą z Chin z VI wieku p.n.e. W tamtych czasach jaszczurki uważano za zwierzęta obdarzone magiczną mocą, lecz później stały się symbolem niezależności i światłości. Dziś agamy kojarzą nam się z egzotyką i hodowlą, ale w krajach o subtropikalnym klimacie są jednym z elementów tamtejszej flory.

II. Cechy charakterystyczne jaszczurek agam

  1. Długość – W zależności od gatunku agamy mogą mieć od kilku centymetrów (miniaturowa agama) do ponad metra długości (agama brodata).

  2. Kolorystyka – Kolorystyka agam jest bardzo zróżnicowana – od zieleni po niebieski czy czerwony. Różne gatunki różnią się między sobą także sposobem ubarwienia, na przykład kolorowymi prążkami lub plamkami.

  3. Pochodzenie – Agamy występują w Azji, Afryce i Australii. W Polsce można spotkać tylko kilka gatunków hodowlanych.

  4. Charakter – Agamy są raczej samotnikami, ale nie boją się ludzi. Są łagodne i dobrze się opiekują swoim potomstwem.

III. Pielęgnacja jaszczurek agam w warunkach domowych

  1. Akwarium – Jaszczurki agam wymagają przede wszystkim przestrzeni. Jako siedlisko może służyć im specjalne akwarium o odpowiednich wymiarach.

  2. Rośliny i kamienie – W akwarium trzeba ułożyć kamienie i umieścić odpowiednie rośliny. Agamy lubią się bawić i wspinają się wysoko, dlatego te elementy są bardzo ważne w ich akwarium.

  3. Karmienie – Agamy jedzą owady i rośliny, dlatego dieta powinna być dobrze zbilansowana. W sklepie zoologicznym można kupić produkty specjalnie dedykowane temu rodzajowi gadów.

  4. Temperatura – Agamy to gady, które potrzebują ciepła. Na pewno ważne jest, aby w akwarium był odpowiedni sprzęt termiczny, aby temperatura była stała i utrzymywana na poziomie 28-30 stopni Celsjusza.

  5. Czystość – Akwarium z jaszczurką agamą trzeba utrzymywać w czystości. Gady same nie sprzątają po sobie, dlatego potrzebna jest troska ze strony opiekuna.

IV. Podsumowanie

Jaszczurki agamy to fascynujące stworzenia, które warto poznać. Są to gady, które wymagają przede wszystkim przestrzeni, odpowiedniego żywienia i utrzymania stałej temperatury. W zwierzętach tych można się zakochać, a opieka nad nimi to ciekawe wyzwanie.

jaszczurki-agamy-ciekawe-informacje-o-tych-gadach-i-ich-pielegnacja

ABOUT THE AUTHOR