Breaking News
 |  | 

Internet

Czateria – warto zaglądać?

img-responsive

Czujesz się samotny? Może nie masz z kim porozmawiać? A może po prostu masz przed sobą długi wieczór, na który kompletnie nie posiadasz planów? Współczesny Internet oferuje na to wiele możliwości – chociażby portale randkowe. Są też różnego rodzaju czaty, które jednak kosztem tych pierwszych nieco odeszły do lamusa. Jeden portal trzyma się jednak całkiem nieźle – Czateria.

Lekcje informatyki. Pierwsze lata XXI wieku. Mocno archaiczne komputery, ledwie działający Internet. Nauczyciel WF-u czy techniki, oddelegowany, by przekazać dzieciom wiedzę informatyczną. Oczywiście, tylko oficjalnie. Prawdopodobnie wiedział o komputerach tyle, co i te dzieci. Na lekcjach Informatyki grało się w CS’a, gry na kurniku, nam pokazano też czaterię. Wówczas mocno „sztywny” portal. Wchodziło się tam… no właśnie, po co? Z ciekawości. Bo to było coś nowego. Rozmawiać z kimś nowym przez internetowe łączę. Czateria przetrwała do dziś.

Czy można znaleźć tam kogoś sensownego? Chociażby do zwykłej, wieczornej pogawędki? Można, ale trzeba bardzo dobrze szukać i przepuścić często przez sito wielu użytkowników. Czateria to oczywiście też zagrożenie, szczególnie dla ludzi młodych. Wiadomo, świrów na świecie nie brakuje. Zboczeńców również. Nie trudno po prostu trafić na kogoś, kto będzie udawał inną osobę. Od lat prowadzone są kampanie na ten temat, przestrzegające młodych ludzi, głównie dzieci. Czateria też stara się przed tym coraz bardziej zabezpieczać. Ograniczyła możliwość rejestracji nicków. W momencie, kiedy jest się użytkownikiem tymczasowym, nie można pisać na czacie ogólnym. Zmienia się regulamin. W pełni jednak nad niesfornymi użytkownikami zapanować się nie da. Po prostu trzeba uważać i zachować rozwagę.

Spotkanie z osobą poznaną wirtualnie na czacie? Jestem idealnym przykładem, że to możliwe. Na czacie poznałem najlepszą przyjaciółkę. Chwilę to trwało zanim spotkaliśmy się na żywo czy porozmawialiśmy przez telefon. Każdy powinien nabrać zaufania do osoby, z którą rozmawia na czacie. Poznać ją jak najlepiej. W pewnym stopniu – zweryfikować. A napaleńcom – po prostu mówcie stop i najlepiej od razu zgłaszajcie administratorom. Niestety, ciągle jest ich tam wielu. Niekoniecznie w pokojach do tego przeznaczonych. Czy warto? Jeśli czujesz potrzebę rozmowy, od czasu do czasu, pewnie tak. Ale pamiętaj – od czatu można się uzależnić jak od każdej innej używki. Z głową.

czateria-warto-zagladac

ABOUT THE AUTHOR