Breaking News
 |  | 

Elektronika

Streszczenie Ojciec Goriot: Krótkie podsumowanie powieści Honoriusza Balzaka

img-responsive
 1. Ojciec Goriot – o czym opowiada powieść?

 2. Streszczenie Ojciec Goriot – co dzieje się w powieści?

 3. Główni bohaterowie powieści Honoriusza Balzaka

 4. Motywy i przesłania w Ojcu Goriot

 5. Dlaczego warto przeczytać powieść Ojciec Goriot?

 6. Ojciec Goriot – o czym opowiada powieść?

“Ojciec Goriot” to jedna z najsłynniejszych powieści Honoriusza Balzaka, uznawana przez wielu krytyków za arcydzieło literatury francuskiej XIX wieku. Akcja powieści toczy się w Paryżu podczas Restauracji Burbonów, a głównym tematem jest zdeprawowana arystokracja oraz losy ludzi z niższych warstw społecznych, którzy próbują awansować w hierarchii społecznej.

 1. Streszczenie Ojciec Goriot – co dzieje się w powieści?

Głównym bohaterem powieści jest tytułowy ojciec Goriot, który jest bogatym przedsiębiorcą, ale także człowiekiem bardzo sentymentalnym. Jego córki Anastazja i Delfina nie kryją jednak swojego lekceważenia wobec ojca i interesują ich jedynie jego pieniądze. W powieści pojawiają się także inni bohaterowie, m.in. studenci prawa Eugeniusz de Rastignac i Wawrzyńczyk oraz tajemnicza Madame de Beauséant.

Goriot, którego majątek stopniowo topnieje, postanawia zainwestować ostatnie pieniądze w przyszłość swoich córek, jednak jego wysiłki kończą się niepowodzeniem. Anastazja i Delfina w końcu odrzucają ojca, gdy ich mężowie dowiadują się o jego ubóstwie. Goriot umiera osamotniony, a Eugeniusz de Rastignac, który przez całą powieść próbuje awansować w społeczeństwie, zdaje sobie sprawę z pustki i kruchości swojego życia.

 1. Główni bohaterowie powieści Honoriusza Balzaka
 • Ojciec Goriot – bogaty przedsiębiorca, człowiek bardzo sentymentalny, odrzucony przez swoje córki
 • Anastazja i Delfina – córki Goriot, despotyczne i zdeprawowane kobiety, interesujące się jedynie majątkiem ojca
 • Eugeniusz de Rastignac – młody student prawa, próbujący awansować w hierarchii społecznej, który zdaje sobie sprawę ze złudności swoich marzeń i ambicji
 • Madame de Beauséant – arystokratka, której kariera skończyła się skandalem, tajemnicza postać, która zaprzyjaźnia się z Eugeniuszem
 • Wawrzyńczyk – kolega Eugeniusza, który wprowadza go w świat zdeprawowanej arystokracji
 1. Motywy i przesłania w Ojcu Goriot

Jednym z głównych motywów w powieści jest kruchość i ulotność wszelkich pozorów, zarówno tych związanych z bogactwem i statusami społecznymi, jak i związanych z uczuciami i relacjami międzyludzkimi. Balzak ukazuje dekadencję arystokracji oraz korupcyjne mechanizmy, które rządzą paryskim światem. Sentymentalizm, który charakteryzuje postać Ojca Goriot, przeciwstawiony jest bezduszności i bezwzględności córek. Przesłaniem powieści jest wyraźnie antybiurokratyczne i antyklerykalne.

 1. Dlaczego warto przeczytać powieść Ojciec Goriot?

“Ojciec Goriot” to bez wątpienia jedna z najważniejszych powieści w historii literatury francuskiej. Balzak nie tylko doskonale opisuje świat zdeprawowanej arystokracji, ale także ukazuje ludzkie zachowania i motywacje. Powieść ta jest także świetnym przykładem realizmu w literaturze. Warto przeczytać “Ojca Goriot” nie tylko ze względu na jej wartość artystyczną, ale także dlatego, że jest to klasyczne dzieło literatury, które należy znać.

streszczenie-ojciec-goriot-krotkie-podsumowanie-powiesci-honoriusza-balzaka

ABOUT THE AUTHOR