Breaking News
 |  | 

Sprawdź to

Wysłodki dla koni – najważniejsze informacje

img-responsive

Wysłodki buraczane to produkt uboczny, który powstaje podczas produkcji cukru z buraków cukrowych. Zawiera bardzo masło węglowodanów, tłuszczów i skrobi, a jednocześnie znaczne ilości włókna. Dzięki temu wysłodki dla koni są bardzo dobrą paszą wysokoenergetyczną, która ma pozytywny wpływ na delikatny układ pokarmowy koni. Jakie są korzyści z wykorzystywania wysłodki w skarmianiu koni?

Wysłodki buraczane – korzyści w żywieniu koni.

Wysłodki są bezpieczne w skarmianiu konie, gdyż nie powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. To również bardzo dobre źródło skoncentrowanej energii, która pomaga przybrać na masie koniom wychudzonym oraz zapewnić odpowiednią podaż energetyczną zwierzętom ciężko pracującym. Wysłodki dla koni ze względu na swą konsystencję są chętnie pobierane nawet przez starsze konie oraz osobniki z problemami stomatologicznymi, które mają problem z prawidłowym przeżuwaniem, co pozwala na dostarczenie im odpowiedniej ilości wody i włókien, które pełnią funkcję budowlaną.

Kolejną korzyścią z podawania wysłodki jest jej łatwostrawność, zwłaszcza że dodatkowo dzięki zawartości witamin z grupy B wspiera ona mikroflorę jelitową i reguluje procesy trawienne, co czyni ją idealną paszą dla zwierząt z problemami trawiennymi. Podawanie wysłodki buraczanej sprawdza się również w skarmianiu koni sportowych, gdyż wiążąc wodę, zapobiegają one odwodnieniu zwierząt, a ponadto energia z wysłodki uwalniana jest stopniowo, dzięki czemu wystarcza na długi czas. Warto również pamiętać, że wysłodki są stosunkowo tanią paszą, gdyż są bardzo wydajnym i dobrym źródłem dużych dawek energii.

Wysłodki buraczane – dla jakich koni?

Wysłodki przede wszystkim warto podawać koniom:

  • które mają niedowagę lub nie otrzymują odpowiedniej ilości pasz włóknistych takich jak trawa i siano;
  • które mają problem z przeżuwaniem twardego pokarmu;
  • ciężko pracującym, gdyż energia z wysłodki uwalniana jest przez dłuższy czas;
  • nadpobudliwym jako alternatywa dla owsa;
  • jako uzupełnienie paszy objętościowej i treściwej, co pozwala zmniejszyć ilość podawanej karmy zbożowej.

Wysłodki buraczane szczególnie dobrze sprawdzają się w okresie jesienno – zimowym, gdy pasza włóknista jest trudniej dostępna, a jej jakość jest niższa.

Wysłodki buraczane dla koni – jak przygotować?

Wysłodki dla koni podaje się jedynie po ich namoczeniu. W przeciwnym wypadku u koni, które nie przeżuwają pokarmu dokładnie, mogą one doprowadzić do sytuacji dla nich niebezpiecznej – zakrztuszenia lub zatkania. Dodatkowo nienamoczony granulat spęcznieje w przełyku lub żołądku konia doprowadzając do kolki. Poza tym dzięki namaczaniu wysłodki buraczanej u konia zwiększa się spożycie wody.

Moczenie wysłodki uzależnione jest od jej rodzaju, ale najczęściej granulat zalewa się wodą w stosunku 1:4, a więc 4 szklanki wody na jedną szklankę granulatu. Czas namaczania wynosi od 6 do 10 godzin, jeśli użyta została zimna woda, a w przypadku wody gorącej od 3 do 5 godzin.

wyslodki-dla-koni-najwazniejsze-informacje

ABOUT THE AUTHOR

Elektronika