Breaking News
 |  | 

Elektronika

Gramofon retro jako ozdoba salonu

img-responsive

Poszukując ciekawych dodatków, które podkreślą indywidualny charakter naszego salonu, sypialni czy innego pomieszczenia, warto zastanowić się nad zakupem klasycznego gramofonu z tubą. Niepowtarzalna uroda urządzenia oraz jego oryginalny charakter, z pewnością warte są rozpatrzenia tego pomysłu.

Reprezentacyjny i atrakcyjny wizualnie gramofon z tubą

Gdyby przy zakupie gramofonu kierować się wyłącznie jakością dźwięku, należałoby wziąć pod rozwagę w szczególności urządzenie biurkowe, czy szafkowe. Takie gramofony nie posiadają jednak charakterystycznej, przyciągającej uwagę tuby, która jednoznacznie przywodzi na myśl minione czasy i pozwala na nieomylną identyfikację sprzętu nawet laikom.

Dlatego mając na uwadze w szczególności kwestie dekoracyjne, rozpatrzmy w pierwszej kolejności zakup urządzenia tubowego.

Oryginalny, stary gramofon tubowy

Jeśli zależy nam na tym, żeby nasz gramofon retro był oryginalny, warto rozejrzeć się wśród starszych egzemplarzy. Wybór jest tu dość duży. Pomijając kwestie sprawności technicznej, poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko wielkością, kształtem i kolorem tuby, ale również ukrywającą mechanizm podstawą, opatrzoną np. logo producenta.

Poza klasycznymi, srebrnymi i złotymi tubami, na uwagę zasługują również te kolorowe – czerwone, zielone czy żółte. Szczególnie efektownie prezentują się gramofony z tubami malowanymi w oryginalne wzory, nawiązujące często stylem do epoki, w której powstały.

Gramofon z tubą – współczesna replika

Choć współczesne gramofony z tubą funkcjonalnie nawiązują do oryginałów – nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego i działają dzięki mechanizmowi sprężynowemu, dokładnie w taki sam sposób jak stare egzemplarze.

Atutem replik jest ich niewygórowana cena w porównaniu ze sprawnymi gramofonami oryginalnymi, a także niewątpliwie przyciągająca uwagę dekoracyjność. Warto jednak wiedzieć, że choć są w stanie odtwarzać płyty szelakowe, jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Ich głównym zadaniem jest rola dekoracyjna, którą pełnią bardzo dobrze.

gramofon-retro-jako-ozdoba-salonu

ABOUT THE AUTHOR