Breaking News
 |  | 

Elektronika

Sposoby jak dbać o płyty winylowe

img-responsive

Nie da się zaprzeczyć, że płyty winylowe przeżywają w obecnych czasach drugą młodość. Są używane nie tylko przez osoby starsze, które mają do nich pewien sentyment, ale również przez młodych, którzy zaczynają coraz bardziej cenić sobie muzykę.

Dobrze jest dbać o płyty, które się już posiada. Są dosyć cenne nie tylko dla kolekcjonerów, wiec rzucenie ich w kont w piwnicy jest marnowaniem ich potencjału. Zwłaszcza, że muzyka słuchana z gramofonu jest nie do zastąpienia przez dzisiejsze sposoby na słuchanie muzyki. Płyty bardzo łatwo się brudzą i niszczą więc należy odpowiednio się nimi zaopiekować, by cieszyć się nimi jak najdłużej.

Jak czyścić płyty winylowe?

Czyszczenie płyt nie jest trudne. Oczywiście można zaopatrzyć się w specjalną myję, ale jest to dosyć spory wydatek. Jeśli więc mamy tylko kilka sztuk jest to nieopłacalne. Przy większych zabrudzeniach dobrze jest użyć miękkiej ściereczki i specjalnego płynu do płyt. Spryskujemy je delikatnie, a następnie dokładnie wycieramy okrężnymi ruchami. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko płyty winylowe są delikatne więc nie wkładajmy w to za dużo siły.

Jeśli jednak płyty są tylko delikatnie zakurzone, możemy po prostu kupić specjalną szczoteczkę antystatyczną. Po włożeniu płyty do gramofonu po prostu kładziemy na nią szczoteczkę, zanim ustawimy ramie z igłą. Zostawiajmy na kilka okrążeń i czekamy aż szczoteczka sama zbierze kurz. No i gotowe. Bardzo prosta sprawa.

Jak przechowywać płyty?

Na wszelakich forach dla fanów płyt winylowych znajdziemy mnóstwo sposobów jak dbać o płyty winylowe jednak zawsze pierwszą i najważniejszą radą jest ich odpowiednie przechowywanie. Najlepiej w oryginalnych opakowaniach, np. papierowych koszulkach czy też okładkach. Gdy posiadamy cenniejsze płyty można zainwestować w specjalne ramki. Są one doskonałym zabezpieczeniem, a w dodatku mogą służyć wtedy jako doskonała dekoracja domu.

Dobrze jest dbać o swoje płyty, nawet jeśli nie jesteśmy do nich wyjątkowo przywiązani, ponieważ ich wartość ciągle wzrasta. Szkoda więc marnować ich potencjał.

 

sposoby-dbac-o-plyty-winylowe

ABOUT THE AUTHOR