Breaking News
 |  | 

Sprawdź to

Jak prawidłowo obchodzić się z flagą narodową?

img-responsive

Flaga narodowa należy do najważniejszych symboli państwowych. W każdym kraju na świecie obowiązuje ścisłe prawo, określające sposób obchodzenia się z flagą. Jest ona zwykle otoczona dużym szacunkiem, przez co samo jej wystawianie – chociażby w czasie uroczystości państwowych – jest obłożone licznymi zasadami i przepisami. Zasady te mają chronić flagę przed profanacją czy zwykłym, niedbałym traktowaniem. Również w Polsce obowiązuje protokół flagowy, o którym wielu ludzi jednak nie wie. Warto zapoznać się z nim nieco bliżej, bowiem pewne jego części obowiązują właściwie każdego z nas. Nawet w czasie wywieszania flagi we własnym domu przy okazji święta państwowego czy chociażby zabierania jej na stadion w czasie rozgrywek sportowych musimy znać zasady, według których powinniśmy z nią postępować.

Zadbaj o czystość flagi

Obowiązujący w Polsce protokół flagowy jasno określa to, że flaga wystawiana przy jakiejkolwiek okazji musi być czysta. Nie powinniśmy wystawiać flagi, na której widoczne są jakiekolwiek plamy czy zabrudzenia. Szczególnie mocno muszą o tym pamiętać oczywiście osoby odpowiedzialne za organizowanie jakichkolwiek uroczystości państwowej. Wystawienie brudnej flagi podczas oficjalnej okazji jest niedopuszczalne.
W miarę możliwości flaga nie powinna być również pomięta.

Odpowiednia flaga na daną okazję

Stosowanie niewłaściwej flagi w danym momencie jest ogromnym problemem i błędem, który popełnia mnóstwo ludzi. Nagminnie zdarza się chociażby eksponowanie flagi z nadrukowanymi napisami czy nawet naniesionym godłem państwowym, co nie jest prawidłowe. Nie powinno się również eksponować flag w kształcie innym, niż prostokąt – oczywiście poza określonymi sytuacjami.

Zasady na każdą sytuację

Oprócz tego w protokole flagowym uwzględniono wiele innych zasad, które mają zastosowanie w określonych sytuacjach. Opisuje na przykład prawidłowe zachowanie w momencie podnoszenia flagi na maszcie. Ustala również kolejność wywieszania flag w przypadku, gdy na uroczystości mają pojawić się symbole kilku państw lub organizacji. Wszystko to pokazuje, że prawidłowe obchodzenie się z flagą wymaga niemałej znajomości obowiązujących zasad.

 

prawidlowo-obchodzic-sie-flaga-narodowa

ABOUT THE AUTHOR