Ojciec Goriot Streszczenie: Zarys fabuły i główne wątki powieści Honoriusza Balzaka
Ojciec Goriot – gorzka prawda o społeczeństwie XIX wieku
Sięgając po Ojca Goriot Honoriusza Balzaka, czytelnik odnajduje się w surowej rzeczywistości XIX-wiecznego Paryża. Autor ukazuje z jednej strony świat blichtru i przepychu, z drugiej – okrucieństwo i bezwzględność społeczeństwa.
Historia ośmiu narracji
Fabuła powieści skupia się na losach trzech bohaterów – Eugene’a de Rastignaca, Vautrina oraz tytułowego ojca Goriot. Ich historie splatają się w „Wspólnocie kupieckiej” – pensjonacie, w którym mieszkają, i który jest jednocześnie symbolem zdegradowania człowieka do poziomu towaru. Balzak mistrzowsko ukazuje złożoność społeczeństwa – bogactwo przeplata się z nędzą, a honor zdrada.
Gniew Ojca Goriot
Ojciec Goriot to postać szczególnie ważna dla fabuły – przedawkował miłość do swoich córek, które odrzuciły go, kiedy utracił majątek. Autor ukazuje gniew i smutek bohatera, który wydając wszystko dla ukochanych dzieci, zostaje pozbawiony godności i godnościowego pochówku.
Prawda o miłości i zdradzie
Bohaterowie powieści Honoriusza Balzaka są nierzadko marnymi ludźmi, choć od czasu do czasu potrafią odkryć w sobie błysk człowieczeństwa. Eugene, zakochany w kobiecie z wyższych sfer, poświęca życie, by jej dostąpić. Vautrin, zabójca, który okazuje się najlepszym przyjacielem Eugena, potrafi poświęcić siebie dla ukochanego ucznia.
Niewiele się zmienia
Ojciec Goriot to powieść nierozerwalnie związana z Paryżem i XIX-wiecznymi realiami, ale tematy poruszane przez Balzaka są wciąż ważne. Powieść ukazuje, jak wiele zepsucia i okrucieństwa kryje się pod „powierzchownym blaskiem” życia społecznego. Również dziś wiele osób musi zmagać się z biedą i odrzuceniem. Czy ludzkość zdoła kiedyś pokonać społeczne podziały i okrucieństwo?
- Ojciec Goriot – klasyka literatury XIX wieku to powieść, którą warto przeczytać i zrozumieć.
- Balzak ukazuje dwoistość i złożoność społeczeństwa, której konsekwencją jest nędza, wykluczenie i smutek.
- Powieść obnaża okrucieństwo człowieka wobec człowieka, ale wciąż pozostaje aktualna i ważna dla współczesnego czytelnika.
Najnowsze komentarze