Streszczenie Ojciec Goriot: Krótkie podsumowanie powieści Honoriusza Balzaka
-
Ojciec Goriot – o czym opowiada powieść?
-
Streszczenie Ojciec Goriot – co dzieje się w powieści?
-
Główni bohaterowie powieści Honoriusza Balzaka
-
Motywy i przesłania w Ojcu Goriot
-
Dlaczego warto przeczytać powieść Ojciec Goriot?
-
Ojciec Goriot – o czym opowiada powieść?
„Ojciec Goriot” to jedna z najsłynniejszych powieści Honoriusza Balzaka, uznawana przez wielu krytyków za arcydzieło literatury francuskiej XIX wieku. Akcja powieści toczy się w Paryżu podczas Restauracji Burbonów, a głównym tematem jest zdeprawowana arystokracja oraz losy ludzi z niższych warstw społecznych, którzy próbują awansować w hierarchii społecznej.
- Streszczenie Ojciec Goriot – co dzieje się w powieści?
Głównym bohaterem powieści jest tytułowy ojciec Goriot, który jest bogatym przedsiębiorcą, ale także człowiekiem bardzo sentymentalnym. Jego córki Anastazja i Delfina nie kryją jednak swojego lekceważenia wobec ojca i interesują ich jedynie jego pieniądze. W powieści pojawiają się także inni bohaterowie, m.in. studenci prawa Eugeniusz de Rastignac i Wawrzyńczyk oraz tajemnicza Madame de Beauséant.
Goriot, którego majątek stopniowo topnieje, postanawia zainwestować ostatnie pieniądze w przyszłość swoich córek, jednak jego wysiłki kończą się niepowodzeniem. Anastazja i Delfina w końcu odrzucają ojca, gdy ich mężowie dowiadują się o jego ubóstwie. Goriot umiera osamotniony, a Eugeniusz de Rastignac, który przez całą powieść próbuje awansować w społeczeństwie, zdaje sobie sprawę z pustki i kruchości swojego życia.
- Główni bohaterowie powieści Honoriusza Balzaka
- Ojciec Goriot – bogaty przedsiębiorca, człowiek bardzo sentymentalny, odrzucony przez swoje córki
- Anastazja i Delfina – córki Goriot, despotyczne i zdeprawowane kobiety, interesujące się jedynie majątkiem ojca
- Eugeniusz de Rastignac – młody student prawa, próbujący awansować w hierarchii społecznej, który zdaje sobie sprawę ze złudności swoich marzeń i ambicji
- Madame de Beauséant – arystokratka, której kariera skończyła się skandalem, tajemnicza postać, która zaprzyjaźnia się z Eugeniuszem
- Wawrzyńczyk – kolega Eugeniusza, który wprowadza go w świat zdeprawowanej arystokracji
- Motywy i przesłania w Ojcu Goriot
Jednym z głównych motywów w powieści jest kruchość i ulotność wszelkich pozorów, zarówno tych związanych z bogactwem i statusami społecznymi, jak i związanych z uczuciami i relacjami międzyludzkimi. Balzak ukazuje dekadencję arystokracji oraz korupcyjne mechanizmy, które rządzą paryskim światem. Sentymentalizm, który charakteryzuje postać Ojca Goriot, przeciwstawiony jest bezduszności i bezwzględności córek. Przesłaniem powieści jest wyraźnie antybiurokratyczne i antyklerykalne.
- Dlaczego warto przeczytać powieść Ojciec Goriot?
„Ojciec Goriot” to bez wątpienia jedna z najważniejszych powieści w historii literatury francuskiej. Balzak nie tylko doskonale opisuje świat zdeprawowanej arystokracji, ale także ukazuje ludzkie zachowania i motywacje. Powieść ta jest także świetnym przykładem realizmu w literaturze. Warto przeczytać „Ojca Goriot” nie tylko ze względu na jej wartość artystyczną, ale także dlatego, że jest to klasyczne dzieło literatury, które należy znać.
Najnowsze komentarze